W poniedziałek 16 września odbyły się kolejne symulacje konsultacji publicznych w Centrum Arka, tym razem poświęcone sytuacji mieszkaniowej młodych ludzi w Radomiu. Dyskusje były niezwykle ożywione, a temat, jak przewidywaliśmy, wzbudził wiele emocji.
Zaczęliśmy od zadania uczestnikom kilku pytań o ich sytuację mieszkaniową, m.in.: Jak oceniają swoją sytuację mieszkaniową?
Czy w ostatnich latach ich sytuacja się poprawiła?
Jakie wyzwania stawia przed nimi rynek mieszkaniowy?
Obraz, który wyłonił się z dyskusji, był dość pesymistyczny. Młodzi mieszkańcy Radomia zmagają się z problemami, takimi jak brak stabilnych dochodów, wysokie koszty wynajmu mieszkań i ograniczone możliwości zakupu własnego M. Większość osób uważa, że władze państwowe i samorządowe powinny aktywnie angażować się w politykę mieszkaniową.
Posłużyliśmy się również fragmentami raportu Damiana Adamusa i Tymona Kosiorowskiego napisanego dla Fundacji Wczoraj i Jutro pt. „Polityka mieszkaniowa. Młodzi w drodze do własnego M – sytuacja w Polsce i dobre wzorce z zagranicy”, który jasno pokazuje, że problem mieszkaniowy jest jednym z najważniejszych wyzwań młodych w Polsce. Mimo iż w Radomiu średnia cena metra kwadratowego mieszkania to około 6,5 tys. zł (trzykrotnie mniej niż w Warszawie), niższe zarobki ograniczają młodym perspektywy na samodzielność.
Kluczowe wnioski z dyskusji:
Zbyt skomplikowane prawo budowlane – jest barierą, która utrudnia rozwój nowych inwestycji.
Samorząd przedsiębiorczy – możliwość realizacji projektów typu „grunt za lokale”, gdzie samorząd przekazuje grunt deweloperowi w zamian za część lokali, wzbudziła duże zainteresowanie.
Zagospodarowanie pustostanów – liczba pustych lokali w Polsce jest wysoka, co stanowi niewykorzystany potencjał. Uczestnicy postulowali działania na rzecz ich lepszego wykorzystania.
Towarzystwa Budownictwa Społecznego – idea ta, w połączeniu z większym wsparciem dla kooperatyw budowlanych, daje nadzieję na bardziej przystępne mieszkania dla młodych.
Mieszkania komunalne – większa podaż takich mieszkań byłaby rozwiązaniem dla osób, które nie mają możliwości wynajmu na wolnym rynku.
Pomysłów na poprawę sytuacji mieszkaniowej nie brakowało, a wielu uczestników z optymizmem patrzy na możliwość wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań. Teraz czas na konkretne działania!
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie! Wasz głos ma znaczenie!
A już jutro zapraszamy na ostatnie symulacje w tym roku – poświęcone rynkowi pracy!
















